Edebiyat, Endüstrisi ve Konuşamadıklarımız (Fatih Altuğ, 16 Eylül 2022)

16 Eylül Cuma günü Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi Kitap Şenliği'nin bir parçası olarak bölüm hocalarımızdan Fatih Altuğ, Adalet Çavdar ve Yalçın Armağan ile birlikte Mesut Varlık'ın Olaylar Türkiye’de Geçiyor: Edebiyat, Endüstrisi ve Konuşamadıklarımız kitabı üzerine konuşacak. Detaylı bilgi için tıklayınız.

16 Eylül Cuma 15:00-15:45

Edebiyat, Endüstrisi ve Konuşamadıklarımız

Fatih Altuğ - Adalet Çavdar - Yalçın Armağan

Konuşma

Pikaresk Yayınevi tarafından geçen yılın son ayında yayımlanan bir Mesut Varlık kitabı, Olaylar Türkiye’de Geçiyor. Kitabın alt başlığı olan Edebiyat, Endüstrisi ve Konuşamadıklarımız üzerinden Adalet Çavdar, Fatih Altuğ, Yalçın Armağan konuşuyor.

Fatih Altuğ: Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Yeni Yazı, Mizan, Kritik, Monograf dergilerinin yayın kurulunda yer aldı. Selim İleri’nin Kapalı İktisat’ı üzerine Kapalı İktisat Açık Metin kitabını yayımladı. Mehmet Fatih Uslu ile Tanzimat ve Edebiyat: Osmanlı İstanbul'unda Modern Edebi Kültür, Ebru Kayaalp ile Standartlar Nasıl İşler? kitaplarını derledi. Leylâ Erbil, Sevim Burak, Tomris Uyar, Orhan Koçak, Halid Ziya Uşaklıgil, Namık Kemal, Sait Faik Abasıyanık gibi edebiyatçılar hakkındaki makaleleri çeşitli dergi ve kitaplarda yer aldı. Koç Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde ders verdi. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi.

Adalet Çavdar: 2008 yılından bu yana kitaplar hakkında yazıyor.Radikal, Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet gazeteleri kitap eklerinde ve çeşitli web sitelerinde yazdı. Editörlük ve araştırma asistanlığı yapıyor. Okur Bülteni adında haftalık bir bülten hazırlıyor.

Yalçın Armağan: 1977’de Kayseri’de doğdu. 2000’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde 2003’te yüksek lisans ve 2007’de doktora öğrenimini tamamladı. 2020’de doçent oldu. 2007-2019 arasında İstanbul Bilgi ve Şehir üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2021’den beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesidir. İmkânsız Özerklik: Türk Şiirinde Modernizm (2011) ve İmgenin İcadı: İkinci Yeni’nin Meşruiyeti (2019) isimli kitapları İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Melih Cevdet Anday ve İlhan Berk’in yazılarını ve söyleşilerini derleyip yayına hazırladı.  

Düzenleyen: Pikaresk Yayınevi. Yer: Kıraathane 5. Kat.